Vi følger boligmarkedet i og omkring Højby og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Højby følger boligmarkedet i og omkring Højby. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Gøgehaven 2A, Ell Kohave solgt for 3.495.000 kr.
Boligen overtages af Jóannes Kjølbro og Selma Ranghamar den 27. april. Køberen har betalt 3.495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 36.031 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 226.500 og boligen er derfor handlet til 1443% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 97 kvm. og er opført i 2025. Grunden er på 1.465 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Holbæk - Henrik Larsen
Gøgevej 17, Gudmindrup Lyng solgt for 2.850.000 kr.
Boligen overtages af Lars Joakim Preisler og Louise Hansen den 30. marts. Køberen har betalt 2.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 63.333 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 185% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 3 værelser på i alt 45 kvm. og er opført i 1971. Grunden er på 871 kvm.
Boligen er solgt af Ivan Eltoft Nielsen, Odsherred
Tengslemark Strandvej 24, Tengslemark Lyng solgt for 2.607.500 kr.
Boligen overtages af Sanina Kürstein og Hasse Ole Kürstein den 17. april. Køberen har betalt 2.607.500 for boligen, hvilket svarer til en pris på 37.250 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 870.000 og boligen er derfor handlet til 200% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 70 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 1.289 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Nykøbing Sj.
Trekronervej 48, Gudmindrup Lyng solgt for 1.830.000 kr.
Boligen overtages af Henrik Højbjerg Christensen og Camilla Louise Vaaben Christensen den 07. april. Køberen har betalt 1.830.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 20.562 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.350.000 og boligen er derfor handlet til 36% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 89 kvm. og er opført i 2007. Grunden er på 1.210 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Tølløse
Mejsehaven 5, Ell Kohave solgt for 1.550.000 kr.
Boligen overtages af Marie Brink Lunau og Alexander Bøving Thiel Christensen den 12. maj. Køberen har betalt 1.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.500 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.000.000 og boligen er derfor handlet til 55% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 100 kvm. og er opført i 1969. Grunden er på 1.517 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Højby - Ellinge Lyng
Andromedavej 1, Højby Lyng solgt for 1.525.000 kr.
Boligen overtages af Kristine Kjær Jensen og Emil Søgaard Ledet den 19. april. Køberen har betalt 1.525.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.774 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 59% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 3 værelser på i alt 53 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 1.209 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Højby - Ellinge Lyng